Kam pláva bratislavský Propeler?

Autor: Martin Gajdoš | 18.2.2018 o 20:19 | (upravené 18.2.2018 o 20:46) Karma článku: 10,14 | Prečítané:  7020x

Staré Mesto postupne stráca priamy kontakt so svojou riekou. Vedenie mestskej časti sa rozhodlo prenajať stanicu Propeler-u na kaviareň. Ikonické miesta Bratislavy si však zaslúžia koncepčné riešenia a nie prvoplánové rozhodnutia.

Keď sa prejdete po nábreží Dunaja od Eurovey po River park, ktorá budova Vám najviac udrie do očí? Pravdepodobne to bude budova, v ktorej ste mnohí ako deti čakávali v nedeľu poobede na Propeler, aby vás odviezol do Lunaparku. V posledných rokoch táto funkcionalistická budova na nábreží vyzerá značne zanedbane, a ani zďaleka nevyužíva svoj potenciál. Konečne však prišla šanca túto nelichotivú situáciu zmeniť!

Zlá káva vo funkcionalistickom klenote?

Budova architekta Emila Belluša, dnes známa ako café Propeler je majetkom mestskej časti Staré Mesto. Do konca roka 2017 bola v dlhodobom nájme. Nájomca prevádzkoval v budove kaviareň pochybnej kvality s nepravidelnou sezónou a otváracími hodinami, V lete občas vytiahol pár stolov ako terasu, v zime zväčša cez veľké okná presvitali obrysy nábytku nedbalo pozakrývaného igelitom. O už veľmi potrebnej rekonštrukcii mohla budova len snívať. Buď biznis nešiel, alebo nájomca nemal žiadnu chuť do zveľaďovania svojej kaviarne investovať. Koniec nájomnej zmluvy bol veľmi dobrou správou, pretože sa koncepcia tejto kaviarenskej prevádzky neosvedčila v praxi. O to väčšia bolo moje prekvapenie, keď starosta Starého mesta prišiel opäť s návrhom prenajať tento priestor na rovnaké účely - prevádzkovania kaviarne, len podľa kritéria najvyššej ceny, hoci takáto súťaž by niesla pravdepodobne riziko pokračovania súčasného stavu. Našťastie, na januárovom zastupiteľstve poslanci túto súťaž zrušili. Riziko, že Propeler dostane opäť na 10 rokov niekto, kto sa bude snažiť dohnať vysoké nájomné pochybnou kvalitou služieb, tak ako to poznáme z mnohých podnikov na hlavných turistických ťahoch v centre mesta kleslo.

A čo teraz?

O osude Propeleru by sa malo rozhodovať na základe ideovej súťaže. Budova je tak svojou architektúrou súčasne dominantou tejto časti promenády, že by hlavným kritériom na prenájom malo byť zmysluplné využitie tohto priestoru, a nie len výška nájomného. Nábrežie je centrálnym bodom pohybu návštevníkov mesta a prechádzok Bratislavčanov. Svojou históriu patrí neodmysliteľne k Dunaju a plavbe po ňom. Kontakt s riekou, a jej využívanie pre rekreáciu, ale aj ako turistickej atrakcie má stále v Bratislave výrazné medzery. Staré Mesto akoby sa vyhýbalo priamemu kontaktu so svojou riekou.

Postupne sa však objavujú prvé lastovičky v podobe výletov na rýchločlnoch, splavov Dunaja na kajakoch. Vybrať pre Propeler projekt, ktorý by nadväzoval na históriu objektu, by mohlo byť ďalším krokom k zblíženiu Bratislavčanov a ich rieky. Budova, ktorá slúžila ako zázemie k tak ikonickej lodi, akou Propeler pre generácie Bratislavčanov bol, by si určite mala zachovať využitie spojené s riekou a plavbou. Čo presne by v nej malo byť, je otázka na ktorú budeme hľadať odpoveď v najbližších mesiacoch. Do pátrania treba do nej zapojiť verejnosť, mesto, urbanistov, a v neposlednom rade aj profesionálov z oblasti cestovného ruchu.

Máme pred sebou ťažkú úlohu. Ak máte aj vy nápad, ako najlepšie využiť budovu Propeleru tak, aby slúžila Bratislavčanom aj návštevníkom mesta, nadväzovala na pôvodné využitie budovy spojené s plavbou po Dunaji, a zbližovala centrum Bratislavy s Dunajom, zapojte sa do diskusie a prispejte svojim dielikom k tomu, aby Genius loci starého Propeleru neprehral súboj so zlou kávou a punčovým rezom. Hlavne nepodľahnime prvoplánovým riešeniam, naše mesto si konečne zaslúži koncepčné a dlhodobo udržatelné riešenia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico je späť, ako prvého vytrestá Kisku

Keď treba zmasakrovať ústavu, vždy sa nájde koalícia ochotných.


Už ste čítali?